מאמרים

פותחים שנה עם מתנות לעובדים

עיצוב גרפיבמקומות עבודה רבים נהוג להעניק מתנות לעובדים בהזדמנויות שונות: בחגי תשרי ולקראת פסח, בימי ההולדת של העובדים ובאירועים ייחודיים למקום העבודה עצמו, כגון: עשור להקמת החברה, אירוע שיא בהתפתחות המקום וכן הלאה.


באופן כללי, הענקת מתנה סמלית נועדה להביע הערכה לעובד ולמאמציו, מעבר לשכר הניתן לו על העבודה עצמה. מתנה עשויה להגביר את החיבור בין העובד למקום עבודתו ולייצר אצלו מוטיבציה מוגברת להמשיך להשקיע – מעין מידה כנגד מידה: כשם שהמעסיק רואה את מאמצי העובד ומוקיר אותם, כך העובד מגיב בהערכה לתשורה שהוא מקבל ונוצר מעגל חיובי של נתינה, השקעה והוקרה. פעמים רבות, תשומת לב מיוחדת מוענקת דווקא למתנה הניתנת בראש השנה.

 

משמעותו של ראש-השנה                                                                          


פרט למערכות החינוך לסוגיהן, שנת-עבודה אינה נקטעת באופן מרוכז ונפתחת מחדש בראשית השנה העברית או בסמוך לה. למרות זאת, ראש השנה מסמל התחלה חדשה למרבית האנשים. לראש השנה משמעות מיוחדת בלוח השנה העברי. במסורת היהודית זהו יום בריאת האדם הראשון וסיומו של תהליך הבריאה כולו, זהו היום בו מתחלפת השנה העברית ונפתחת שנה חדשה. ראש השנה הוא גם שיאה של תקופה מיוחדת המתחילה בראש-חודש אלול, ומכינה את האדם להזדככות רוחנית. משפחות רבות, גם אם אינן שומרות מסורת, עורכות סעודה חגיגית ומשלבות בה מנהגים ומאכלים המכוונים למטרה אחת: לבטא תקווה לשנה טובה, מתוקה, ומלאה ברכה והצלחה. ניחוח הסתיו, פריחת החצבים וראשיתם של פירות החורף המבשילים, מוסיפים לאווירה המיוחדת והשילוב של כל הגורמים הללו מעניקים הילה חגיגית במיוחד לראש-השנה.


להתחיל בטעם טוב                                                                                  


מובן, אם כן, שמתנת חג לעובדים בראש השנה היא מעבר להערכה פשוטה על עבודה. כשמעסיק מעניק שי לעובדיו לפני ראש השנה, הוא מצטרף למעשה לייחוליו של העובד לשנה טובה ומוצלחת. במקומות עבודה רבים, השי לחג ניתן כחלק מטקס שלם של "הרמת כוסית" – כל עובדי המקום מתאספים סביב שולחן עם כיבוד קל, אנשי מפתח בארגון נושאים דברים ולעיתים גם נציג העובדים עושה כן.  ישנם ארגונים שרואים בכך הזדמנות גם לסכם נקודות מרכזיות הקשורות לעבודה המקצועית ולהביע תקווה להמשך, לשינוי או לשיפור של נקודות אחרות. הכול נעשה באווירה חגיגית וחילוקי-הדעות הטבעיים נדחים לימי השגרה. השי הניתן בשיאו של האירוע או בסיומו, מותיר אצל העובדים טעם טוב. הם יוצאים לחופשת-החג בתחושה מרוממת ובתקווה אמיתית "שיפה ושונה תהא השנה אשר מתחילה לה עכשיו".


אז מה נותנים?                                                                                                               


כמספר החברות ומקומות העבודה כך מספר המתנות האפשריות! בחירת המתנה משתנה כמובן מארגון אחד למשנהו בהתאם לתקציב, לאופי הארגון ועובדיו ולמסר שהארגון מבקש להעביר באמצעות השי לחג. ישנם ארגונים הבוחרים בכרטיסי מתנה הטעונים בסכום נאה ואשר מכובדים ברשתות שיווק רבות ומגוונות. באופן זה העובד יכול לבחור בעצמו את המוצר אותו הוא מעוניין לקבל, בין אם הוא זקוק לו לצורך החג עצמו ובין אם מדובר במוצר הנחווה אצל האדם כמותרות, והוא לא ירשה לעצמו לרכוש אותו מכספו-שלו. מתנה נפוצה נוספת היא ספרים מסוגים שונים – כיאה לעם הספר. ספרי-מתנה משעשעים, ספרי בישול בהם מתכונים ייחודיים לחג, ספרי שירה או ספרי יהדות הקשורים לראש-השנה. אפשרות יצירתית למתנה כורכת בתוכה מוצרים הקשורים לארגון עצמו או מוצר שימושי אחר המעוטר בסמל הארגון, כך מרוויחים הארגון ועובדיו שתי ציפורים במתנה אחת. לעיתים קרובות, למתנה מתווספת צנצנת דבש, שמסמלת כידוע את המנהג הנפוץ בראש השנה באכילת תפוח בדבש ובברכה הנלווית: שתהיה שנה טובה ומתוקה כדבש!

  •